GDZIE NA BIEGÓWKI ?
Trasy narciarstwa biegowego Polska, Czechy, Słowacja, Niemcy, Włochy, Austria, Szwajcaria, Francja.
Trochę przydatnych informacji na temat wyjazdów na narty biegowe.
Góry Izerskie – Jakuszyce centrum narciarstwa biegowego
Trasy biegowe w Górach Izerskich to znakomite miejsce do uprawiania narciarstwa biegowego dla amatorów i wyczynowców. Śnieg zalega tam do późnej wiosny, często da się biegać nawet w początku kwietnia. Trasy biegowe w Górach Izerskich mają ok. 100 km długości, mają dosyć łagodny profil, nie ma tam stromych zjazdów i podbiegów. Najwyższy punkt położony jest na wys. 1003 m npm, najniższy 752 m npm. Centralnym punktem wszystkich tras są Jakuszce, z rozległym parkingiem, sprawnym połączeniem kolejowym z Jeleniej Góry i Lieberca, wypożyczalniami nart biegowych. Informacje o trasach, warunkach, imprezach, warto zajrzeć na jakuszyce.info. Wiele pożytecznych informacji na szklarskaporeba.pl, noclegów możemy szukać na szklarskaporeba.net.pl , szklarskaporeba.info , oraz karkonosze.pl.
Funkcjonują tu szkoły narciarstwa biegowego. Możemy polecić Szekla – Szkoła Narciarstwa Biegowego narciarstwobiegowe.org oraz Starski starski.pl. Trasy biegowe polskiej części Gór Izerskich łączą się z trasami po czeskiej stronie tam mamy do wyboru ok. 150 km tras biegowych.
Okulary na narty biegowe zobacz naszą ofertę
W naszej ofercie okulary firm OneWay oraz Goggle PAE. Zobacz ofertę adresowaną do narciarzy biegowych w naszyn sklepie internetowym. > link do sklepu
Jizerskie Hory - biegówki po czeskiej stronie Gór Izerskich
Narciarstwo biegowe to sport narodowy Czechów. W czeskich Izerach trasy biegowe mają łagodny profil, brak stromych podejść i zjazdów. Przy dobrych warunkach śniegowych, trasy biegowe w czeskich Izerach utzymywane są na długości 180 km. Możemy tu dostać się na biegówkach z Jakuszyc, przez Orle i mostek na Izerce. Możemy także dotrzeć tu koleją do stacji Kořenov (rozkład jazdy cd.cz/stanice/5454912/) lub Harrachov (rozkład jazdy provoz.szdc.cz/Portal/ViewArticle.aspx?oid=959958 odnaleźć stację Harrachov).Drugim popularnym punktem dostepu jest Bedřichov, połozony 8 km na płn-zach. od Jabłońca Nad Nysą, (brak połączenia kolejowego). Kolejnym punktem startowym jest Josefův Důl z możliwością dojazdu koleją (rozkład jazdy cd.cz/stanice/5455032/) z przesiadką w Smržovka (rozkład jazdy cd.cz/stanice/5455022/). Przejazd pociągiem z Jakuszyc do Smržovki zajmuje ok. godziny, ze Smržovki do Josefův Důl pół godziny. Ambitni biegacze mogą dojechać pociągiem do Josefův Důl i powrócić na biegówkach przez Jizerkę i Orle do Jakuszyc 23 km. Można skorzystać z bezplatnej mapy online lub ściągnąć na telefon mapy.cz. Mapa dostępna jest w wersji letniej i zimowej z zaznaczonymi trasami biegowymi. Najbardziej malownicza jest osada Jizerka 862 m npm, parking, 6 restauracji i pensjonaty. Uwaga, warto pamiętać, że w Czechach w mniejszszych miejscowościach restauracje w poniedziałki są nieczynne. NIe wszędzie można zaplacić kartą, warto mieć korony lub euro. Informacje o trasach biegowych w czeskich Jizerach Magistrala Izeska. Informacje o zakwaterowaniu w rejonie Izerskich Hor i Karkonoszy. Interaktywna mapa z aktualnym stanem tras biegowych w Jizerach skimapa.cz. Ciekawym narzędziem do planowania tras w Jizerach jest interaktywny kilometrownik, możemy sprawdzić długość planowanej trasy oraz warunki panujace na trasie xcountry.cz/jizerky oraz bilestopy.cz/pl .
Przydatna może być także > Czechy mapa sieci kolejowej
Karkonosze czeskie - raj narciarstwa biegowego
"Karkonosze - raj narciarstwa biegowego” to sieć narciarskich tras biegowych, oplatająca całe Karkonosze. Od 2000 roku, dzięki współpracy kompleksów narciarskich, klubów i karkonoskich gmin, przygotowywane są i regularnie utrzymywane narciarskie trasy biegowe Karkonosze. Trasy są dobrze utrzymane i prowadzą przez piękne przyrodniczo obszary.
Trasy biegowe w Karkonoszach to przede wszystkim prowadząca przez całe Karkonosze, od Harrachova aż do Žacléřa, osiowa, Karkonoska Magistrala o długości 71 km. Od niej odchodzi ponad 500 km tras i pętli o charakterze lokalnym. Trasy biegowe ze wspaniałymi widokami na Karkonosze znaleźć można nie tylko w centralnej, górskiej części Karkonoszy, ale też w rejonach podgórskich. Zaprowadzą Państwa w piękne, często mniej uczęszczane i nie do końca jeszcze odkryte przez turystów miejsca gór.
Trasy oznakowane są tablicami z opisem, odległościami do węzłowych punktów oraz mapkami. Odcinki dla zaawansowanych oznaczone kolorem niebieskim, dla amatorów zielonym. Magistrala oznakowana jest na czerwono. Portal krkonose.eu/pl/bezky zawiera opis tras, mapę jej aktualnego utrzymanie, kamery internetowe, komunikaty o grubości pokrywy śnieżniej, oraz informacje o kursowaniu kolejek linowych i cyklobusów, te informacje mogą okazać się także przydatne, bo często zdarza się, że bieg zaczynamy lub kończymy przy ośrodkach narciarstwa zjazdowego. Trasy biegowe w czeskich Karkonoszach to niemal gwarantowany śnieg, nawet wtedy, gdy po polskiej stronie jest go niewiele, aktualny stan przygotowania tras można sprawdzić bilestopy.cz/pl/krkonose.
Szumawa trasy biegowe
Szumawa (czes. Šumava, pol. Czeski Las, niem. Böhmerwald) – pasmo górskie położone na pograniczu Czech, Niemiec i Austrii. Najwyższym szczytem jest położony po stronie niemieckiej Großer Arber (1457 m npm.), najwyższym szczytem po stronie czeskiej i austriackiej jest graniczny wierzchołek Plechý/Plöckenstein (1378 m npm.). Po niemieckiej i austriackiej stronie pasmo nosi nazwę Las Bawarski. Szumawa to jedno z ulubionych miejsc czeskich, austriackich niemieckich biegaczy. Szumawa po stronie czeskie to przygotowane trasy biegowe liczące około 300 km. Główne trasy przygotowywane są ratrakiem, mniej uczęszczane skuterem.
Największym ośrodkiem narciarskim Szumawy jest Żelezna Ruda, nastawiona jednak głównie na narciarzy zjazdowych. Biegacze mogą zatrzymać się także w mniejszych miejscowościach, takich jak: Kvilda, Horska Kvilda, Srni, Modrava, Prášily, Churáňov, Modrava czy Borová Lada. Są to niewielkie zaciszne osady o charakterze turystycznym z miejscami noclegowymi i restauracjami.
Przez niemal całe pasmo Szumawy przebiega trasa biegowa Šumavská magistrala od miejscowości Żelezna Ruda do Lipna nad Wełtawą. Zobacz Szumawską Magistralę jako interaktywny film z poziomu biegacza > www.livetouring.com/cs/track/0150-sumavska-magistrala
Szumawska Magistrala biegowa ma liczne odnogi, dodatkowe pętle umożliwiające powrót do punktu startu inną trasą po przebyciu pętli. Relatywnie wysokie położenie tras, na wysokości ok 1000 m npm, w połączeniu ze znacznymi opadami śniegu czynią Szumawę znakomitym terenem biegowym. Co ważne, trasy biegowe Szumawy mają łagodny przebieg bez stromych podbiegów i zjazdów.
Informacje
Do pobrania mapy w formacie pdf wszyskie trasy biegowe na Szumawie oraz mapy poszczególnych części Szumawy bilastopa.cz/cs/lyzarske-trasy
Tu znajdziemy opis trasy www.sumavanet.cz/www/lyzovani/bezky.asp?typ=snet#prehled
Interaktywna mapa z miejsc noclegowych i gastronomi www.sumavanet.cz/ubytovani.asp.
Schroniska w Parku Narodowym Szumawa > www.npsumava.cz.
Warto wiedzieć, że obenie działają połaczenie autobusowe z Polski Flixbus do miejscowści położonych w pobliżu Szumawy: Pisek, Czeski Krumlow, Czeskie Budziejowice i Horni Plana.
Czeskie Budziejowice
Nowość w naszej ofercie - odzież skiturowa NORTHFINDER > link
Sumawa Magistrala Lyžařská Šumavská magistrála
Szumawska Magistrala biegowa Lyžařská Šumavská magistrála
Chętni mogą pokonać całą trasę biegową w Szumawie w ciągu 3-4 dni.
Mapa trasy https://mapy.cz/s/3bqYD
Dzień 1
Trasa rozpoczyna się w Żelaznej Rudzie - główny ośrodek narciarski w zachodniej części Szumawy. Żelaznej Rudzie posiada wiele miejsc parkingowych oraz połączenie kolejowe i autobusowe.
Magistrala zaczyna się w pobliżu centrum miasta w kierunku południowym przy stoku narciarskim Samoty (790 m npm.) 3 km podejścia do skrzyżowania Zamecki Les, a potem skręca na północy, gdzie łagodnie dociera do skrzyżowania Gerlova Hut (8,5 km; 960 m npm) – to miejsce może być również używane jako zapasowe wejście przy braku śniegu w Železnej Ruda. Kolejna część trasy prowadzi wzdłuż trasy rowerowej do Novou Hůrku (13 km) istnieje możliwość odpoczynku i przekąski w gospodzie.
Dalej kieruje się do dawej Hůrka (15,5 km) i dalej poprzez Vysoke Lavky (18,5 km) Formberk do Prášily (21,5 km; 870 m npm). Tu można zakończyć dzienny odcinek i zanocować. W optymalnych warunkach, jednak zalecamy po dobrym obiedzie iść w kierunku Slunečnou (23 km), przez Liščí díry; przez kopiec Předěl - (28,5 km 1235 m npm). Z Předěl delikatnie w dół do skrzyżowaniaz Bawarską Drogą (31 km) i wzdłuż Oblik do Javoří Pilu (34,5 km) – tu zaczyna się dosyć ostry zjazd. Z Javoří Pily ładna trasa widowkowa wzdłuż Javori późniejszym strumienia Roklanský prowadzi przez Rybárna (38km), aby zakończyć pierwszy dzień we wsi Modrava (40 km, 980 m npm). W należy wcześniej zarezerwować nocleg. https://www.sumavanet.cz/modrava/ubytovani.asp
Dzień 2
Od Modrava idziemy łagodnie w górę Modravský potoku w kierunku na Březník. Jednak, docieramy do malowniczego miejsca, ale o 2 km przed tym celu na skrzyżowaniu Na Ztraceném (45km), skręcić w lewo i zaczyna szybować nad Ptačí nádrž (47 km) do najwyższego punktu na trasie biegowej na Černou horu Czarną Górę (51 km; 1272 m npm), tutaj przy widoczności w kierunku południowym widać odległych o ok 300 km Alpy. Od Czarnej Góry zejść bezpiecznie do skrzyżowania U pramenů Vltavy U źródła Wełtawy (53 km). Tu zacznie się ostre podejście pod górę Stráž (54,5 km) i następnie zjazd na Bucinu (56 km) - znowu widoki na Alpy.
Tutaj szybki zjazd do Knížecí Pláně (58 km) - przekąska w gospodzie Hájenka Knížecí Pláně. Tu także możliwość noclegu www.knizeciplane.cz/hajenka
Magistrala Szumawska podąża w górę na przełęcz a Ždárské sedýlko (60 km) i długi zjazd do wsi Strážný (68 km; 810 m npm). Tu zalecamy nocleg. Ten odcinek trasy liczył 30 km, jeżeli zdecydowaliśmy się jeszcze na zjazd na malowniczy Breżnik to nasza trasa przedłużyła się o 5 km. Chociaż nie jest to tak popularne miejsce jak Modrava zalecane jest dokonanie wcześniejszej rezerwacji www.strazny.cz/informace-pro-turisty/ubytovani-stravovani , www.penziony.cz/ubytovani/strazny
Sumawa Magistrala Lyžařská Šumavská magistrála (ciąg dalszy)
Szumawska Magistrala biegowa Lyžařská Šumavská magistrála cd.
Dzień 3 ciąg dalszy
W Novem Údolí lub pobliskim Haidmühle zdecydowanie powinniśmy skorzystać z możliwości zjedzenia czegoś, ponieważ rejonu Trojmezní hornatiny i Smrčiny do najbliższej gospody jest 25 km. Nove Údolí to także końcowa stacja linii kolejowej do Volar i Czeskich Budziejowic (rozkład > České Budějovice). Rozklad jazdy pociągów (rozkład > Nove Údolí). (Rozkład jazdy w bardziej czytelnej formie możemy sprawdzić na provoz.szdc.cz/Portal/ViewArticle.aspx?oid=959947 - odnależć zakladkę Nove Údolí lub na cd.cz odnaleźć linię 197. Od Nového Údolí zaczniemy wspinać się w kierunku kanału Schwanzenberskiego, do którego dojdziemy po pięciu kilometrów, potem jeszcze kawałek po płaskim wzdłuż kanału prosto przez skrzyżowanie Hucína (90 km). (Gdyby ktoś był zmuszony do skrócenia trasy, od Huciny może skierować się na Jelení Vrchy, skąd linia autocusowa > rozład CSAD nr 370890 do Nová Pec oraz CSAD 370843). W Jelení Vrchy możliwy jest nocleg > rezerwacja .
Dalej przez lekko pofałdowany teren do Říjiště (96 km), a także po drodze Seitz (101 km; 940 m npm), następnie przez długą Seitzovu cestu końcowy zjazd do Josefův Důl (104 km) i dalej prosto wzdłuż Kanału Szwarcenberskiego koło pensjonatu Maja (doskonałe jedzenie) www.penzionmaja.cz
Zadní Zvonkovou (106 km; 825 m npm) lub na przejściu granicznym Pestřice/Sonnenwald. Tutaj Šumavská trasa biegowa kończy się, z możliwością kontynuacji na terytorium Austrii w okolicach Schöneben Hochficht
W zależności od wybranego wariantu trasa ma ok 104-140 km, pozostałe przyległe pętle i odcinki utrzymywanych tras liczą łącznie ok 400 km. Jakby tego było mało, można dodatkowo przenieść się na trasy po niemieckiej i austriackiej stronie granicy.
Jak wrócić ?
Powrót z Zadní Zvonkovej możliwy autobusem do Nova Pec ČSAD linia 379000 rozkład .Z Nova Pec kursują pociągi do Czeskich Budziejowic > cd.cz odnaleźć linię 194. lub http://provoz.szdc.cz/Portal/ViewArticle.aspx?oid=959947 odnaleźć zakladkę Nova Pec. Jeżeli musimy powrócić do samochodu zaparkowanego w Żeleznej Rudzie powinnismy jechać pociągiem na trasie Český Krumlov - České Budějovice - Horažďovice předm - Klatovy - Železná Ruda-Alžbětín. Przejazd trwa 4-5 godzin, połączenie możemy wyszukać na portalu kolei czeskich https://www.cd.cz/default.htm
Szczegłowe rozkład jazdy:
ČeskýKrumlov: http://provoz.szdc.cz/Portal/ViewArticle.aspx?oid=959947
České Budějovice http://provoz.szdc.cz/Portal/ViewArticle.aspx?oid=959947
Horažďovice http://provoz.szdc.cz/Portal/ViewArticle.aspx?oid=959955
Klatowy http://provoz.szdc.cz/Portal/ViewArticle.aspx?oid=959955
Mapa sieci kolejowej > Mapa sieci kolejowej Czechy
Warto odwiedzić a nawet zanocować w Czeskim Krumlowie jednym z najładniejszych miast w Czechach > obiezyswiat.org oraz czech-unesco.org/czeski-krumlov/prezentacja/. Godne uwagi są także Czeskie Budziejowice > obiezyswiat.org > national-geographic.pl/galeria/dyskretny-urok-czeskiego-poludnia.
Czapki na narty biegowe - zobacz naszą ofertę.
Dobra czapka lub opaska na głowę to niezbędny elelement odzieży każdego biegacza. Zobacz ofertę w naszym sklepie internetowym. > link
Śnieżnik, Góry Bialskie i Jesioniki trasy biegowe po polskiej i czeskiej stronie
W Masywie Śnieżnika oraz pobliskich Górach Bystrzyckich stworzono największy w Polsce system tras narciarstwa biegowego, łącznie trasy po polskiej i czeskiej mają ponad 400 km utrzymywanych ratrakami i oznakowanych szlaków. Po polskiej stronie Gór Bialskich i Masywu Śnieżnika przygotowanych zostało 68 km oznakowanych szlaków (kolor czarno-pomarańczowy), z miejscami startu w: Bielicach, Nowej Morawie, Kamienicy, Bolesławowie, Kletnie, Janowej Górze, Siennej Czarna Góra. W miejscach startu przygotowane zostały miejsca postojowe oraz tablice z mapą przebiegu szlaku. Szlak ma charakter liniowy (poza Pętlą „Biały Spław” w Bielicach i pętlą góry Młyńsko w Kletnie, nie tworzy zamkniętych pętli). W tzw. worku bialskim w Bielicach szlak łączy się ze szlakami-pętlami czeskiego ośrodka narciarskiego „Snowpark Paprsek” Paprsek Jesniki.net oraz www.paprsek.net. Na Przełęczy Puchacza (Sedlo Puchača) 1106 m npm. trasy łączą się z czeskim ośrodkiem narciawrskim „Dolní Morava Relax & Sport Resort”. Mapa terenów biegowych rejon Dolna Morawa, Informacje o stanie utrzymania tras wraz z interkatywną mapą przejazdu ratraków. bezkydm, znajdziemy tam 50 km przygotowancyh tras biegowych, których punkt wypadowy znajduje się przy chacie Slaměnka przy górnej stacji koleji linowej. Po polskiej stronie w miejscach startu przygotowane zostały miejsca postojowe oraz tablice z mapą przebiegu szlaku. W zależności od warunków śniegowych, szlak będzie ratrakowany. W okolicach Międzygórze,wytyczono szlak narciarski w formie pętli. Informacje o stanie tras oraz informacje praktyczne www.stronie.pl. Opis Polecamy także autorski opis tras na portalu ZnajKraj
Międzygórze - Czarna Góra - Schronisko Pod Śnieżnikiem - Międzygórze 22 km oraz krótki szlak narciarski wokół Polany Jawornickiej 4 km. Opis tras Międzygórze. Osobom zainteresowanym zwiedzaniem historycznych obiektów militarnych polecamy zwiedzanie Aryleryjskiej Grupy Warownej Bouda - jest to najsilniej ufortyfikowany teren Republiki Czechosłowackiej i jeden z najbardziej umocnionych odcinków granicy w Europie w latach 30 XX w połozony w pobliżu miasteczka Králíky.
Trasy biegowe Zieleniec - Polska, Góry Orlickie Czechy
Góry Orlickie wyróżniają znakomite warunki śniegowe oraz relatywnie niewielkie nachylenie zboczy, Są wręcz idealnym miejscem na narty biegowe, Większa cześć tras biegowych w okolich Zieleńca przebiega po czeskiej stronie w Górach Orlickich - Orlické Hory. Łącznie trasy biegowe w okilicach Zieleńca mają ok 200 km. Trasy położone bliżej Zieleńca w wraz z mapkami do mobilnej nawigacji www.zieleniec.pl/trasy/biegowe/
Tuż przy granicy znajduje się schronisko Schronisko im. Masaryka na Šerlichu Masarykova Chata Šerlich, które jest punktem węzłowym tras biegowych.
Opisy tras oraz mapy do ściagnięcia www.orlickehory.net/aktuality/bezky/bezky.htm .Atrakcją Gór Olrickich są wycieczki na biegówkach prowadzące na szlaku bunkórw na dawnej granicy między Niemcami a Czechsłowacją. Trasy biegowe w Górach Orlickich opis po czesku tu .Mapa tras Orlicke Hory Destne . Akutalny stan tras biegowych w Górach Orlickich .
Ambitnym biegaczom warto polecić wycieczkę narciarską przebiegającą przez wszytkie tysięcznik Gór Orlickich (Přes všechny tisícovky na běžkách Orlické hory) Całkowita długosć trasy: 34 km, Trudność fizyczna: duża, Stopień trudności trasy: średni. Na trasie 13 tysięczników,
Trasa wycieczki: Šerlišský Mlýn — Kamenný vrch (HLV 295; 1037 m) — Černý kříž — Sedloňovský vrch (HLV 260; 1050 m) — Polomské sedlo — Vrchmezí (HLV 211; 1084 m) — Polomské sedlo — Nad Bukačkou (VV 211a; 1035 m) — Šerlich (HLV 314; 1027 m) — Šerlich JV vrchol (VV 314a; 1019 m) — Malá Deštná (HLV 203; 1090 m) — Homole (HLV 391; 1000 m) — Tetřevec (HLV 280; 1043 m) — U Kunštátské kaple (HLV 285; 1041 m) — U Kunštátské kaple JV vrchol (VV 285a; 1040 m) — Pěticestí — Koruna (HLV 188; 1101 m) — Jelenka (HLV 215; 1083 m) — Marušin kámen (VV 179a; 1044 m) — Velká Deštná (HLV 179; 1115 m) — Šerlišský Mlýn
Interaktywny opis szlaku znajdziemy Orlickie tysięczniki a poskie tłumaczenie tu
Böhmerwald Bawarski Las - czyli Szumawa po niemieckiej i astriackiej stronie
Tuż za granicą czeską znajdują się ośrodki narciarstwa biegowego położene w Niemczech i Austrii. Najczęściej są one dostępne na nastach bezpośrednio z Czech.
Niemcy
Bodenmais 114 km tras do klasyka i 110 km tras do łyżwy. Wstęp na trasy płatny 4 € /dzień
www.bodenmais.de/en/winter-sport/cross-country-skiing.html
Zwieslerwaldhaus trasy biegowe Wstęp na trasy płatny 4€ /dzień
www.skiwanderzentrum.de/EN
Mauth-Finstarau 1075 m npm, 120,5 km tras do klasyka. Wstęp na trasy płatny 4€ /dzień, 12€ / 7 dni/
Szczegółowe informacje www.skigebiete-test.de/langlauf/langlaufzentrum-finsterau.html
www.ferienregion-nationalpark.de/urlaubsthemen/themen/langlauf/rollerstrecke-finsterau.html
Austria
Schöneben Hochficht – Böhmerwald 150 km tras biegowych klasykiem i 150 km łyżwą. W 78 km tras biegowych górskich na wysokości ok. 1000 m npm oraz 70 km tras w dolinach tras biegowych na wysokości ok 1000 m npm. 2 km tras oświetlonych. Wstęp na trasy płatny 4€ /dzień, 12€ /7 dni
Informacje i interaktywne mapy: www.snow-online.com/cross-country/hochficht.html
Informacje i interaktywna mapa boehmerwald.at/en/detail/article/17300-nordic-centre-bohemian-forest.html
Mapka i opis tras format pdf: www.boehmerwald.at/uploads/media/Loipenplan_ab_2017_03.pdf
https://www.lipnolakeresort.com/cross-country-ski-resort-schoneben
Jesioniki Magistrala Jesionicka - Běžkařská Jesenická magistrála, trasa biegowa
Magistrala Jesionicka (Jesenická magistrála) w królestwie gór.
Magistrala Jesionicka to doskonałe miejsce na narty biegowe ….to, co właśnie zobaczyliście, to jest Magistrala Jesionicka (Jesenická magistrála). Liczne hale z otwartymi widokami, rozległe lasy świerkowe, skrzący się w słońcu śnieg. zapierające dech w piersiach widoki Beskidy i Sudety w połączenie ze znakomitymi warunkami śniegowymi, nic tylko przypiąć narty i w trasę!
Aby przemierzyć całą Magistralę Jesionicką, trzeba pokonać prawie 60 kilometrów przez pogórze Jesioników, leżące na północnym wschodzie Republiki Czeskiej. Najlepiej wyruszyć z Ramzovskiego sedla, aby pokonać wzniesienia na Šerák, z różnicą poziomów prawie 600 metrów. Warto skorzystać z kolejki linowej w Ramzovéj. Trasa prowadzi dalej na szczyt Keprníka, z którego roztacza się piękny widok od razu na trzy czeskie pogórza –Jesioniki, Karkonosze i Beskidy. Kiedy już wystarczająco posmakujecie tych widoków, czeka na was stromy zjazd do Trójstyku. Żeby trasa ta nie wydawała się zbyt monotonna, po drodze jest jeszcze wzniesienie do Vřesovéj studanky, a potem zjazd do ośrodka narciarskiego Červenohorské sedlo.
ciąg dalszy obok →
Jesioniki Magistrala Jesionicka - cd
Z Červenohorskiego sedla przez Velký Klínovec i Výrovkę dostaniecie się magistralą prowadzącą po górskich grzbietach, po 20 km marszu znajdziemy się w popularnym schronisku Švýcárna, gdzie można rozgrzać się zupą czosnkową z serem. Po odpoczynku wyruszamy na szczyt Pradziada (Praděd), 1492 m npm - najwyższą góra Moraw z charakterystyczną budowlą nadajnika. Stąd także można wyruszyć na Petrovy kameny, gdzie zgodnie z legendą odbywają się sabaty czarownic. Trasa po pustych polanach jest oznaczona tyczkami, aby łatwiej było się zorientować. Ale i tak trzeba uważać, żeby nie zboczyć z trasy. Tuż obok są bowiem niebezpieczne zbocza z zagrożeniem lawinowym. Ale zawsze warto doświadczyć odrobinę ekstremalnych przeżyć, bo przecież ta trasa wzdłuż grzbietów przez Vysoką holi, Kamzičník, Máj i Jelení hřbet jest zaliczana do najpiękniejszych tras widokowych na Morawach, warto zrobić parę zdjęć.
Od Jelení studánky trasa prowadzi przez Břidličnou horu na Pecný i Pec. Potem jest trudniejszy zjazd przez Ztracené skály do Skřítka (Skrzat), a tam znów można się rozgrzać w motelu Skřítek, Tu można zakończyć trasę i jechać autobusem do Šumperka. Jeżeli jednak chcecie dalej podążać trasą narciarską, to można wyruszyć wzdłuż zbocza Černých kamenů do Nového Malína, skąd do Šumperka są już tylko 4 kilometry.
Jeżeli nie mają Państwo ochoty na tak długą trasę w Jesionikach jest sporo innych, dobrze utrzymanych tras biegowych. Jedną z najłatwiejszych jest trasa ośmiokilometrowa, prowadząca z Červenohorského sedla na szczyt Červená hora. Mimo że trasa jest łatwiejsza, to ma do zaoferowania sporo atrakcji. Wystarczy wejść na szczyt Červenej hory i rozejrzeć się po okolicy. Można stąd zobaczyć całe Jesioniki, Pradziada, Śnieżnik i jeden z najoryginalniejszych zabytków techniki w Republice Czeskiej szczytowo– pompową elektrownię wodną Dlouhé Stráně. Najłatwiejsza trasa, po której można dotrzeć na najwyższy szczyt Jesioników – Pradziad, jest trasą o średnim stopniu trudności liczącą 12 kilometrów długości, prowadzącą z Ovčárny do Koutů nad Desnou.
Więcej informacj: vyletnik.cz/bezecke-trate/severni-morava/hruby-jesenik-a-rychlebske-hory/269-jesenicka-magistrala/ oraz czechtourism.com/pl/s/jeseniky-cross-country-route/
Pas biodrowy - drinkbelt, izolowana termicznie butelka na napój.
Pas biodrowy (nerka) ze butelką w ocieplinie, poj. 1 litr, tu schowasz także, klucze, forsę, dokumenty i komórkę. Napój w butelce w zimie nie ostrygnie a w lecie nie ogrzeje się nadmiernie. Zobacz ofertę w naszym sklepie internetowym. > link
Kurtki na biegówki.
W naszej ofercie kurtki na biegówki czeskeij firmy Silvini oraz norweskiej firmy Swix. Wygodnek lekkie, odpowiednio ciepłe, niek kepują ruchu. Zobacz ofertę w naszym sklepie internetowym. > link
Biegowki.pl - największy w Polsce portal poświęcony narciarstwu biegowemu!
Biegowki.pl - największy w Polsce portal poświęcony narciarstwu biegowemu!
Aby przeglądać dyskusję na forum nie jest wymagana rejestracja, aby dodawać posty należy się zarejestrować. Szczególnie polecamy dwie zakładki poświęcone miejscom na biegówki: > Trasy > Poza szlakiem > Wspólne wyprawy > Facebook
Chcesz wybrać sią na biegówki - nie wiesz gdzie znjadziesz idealnie przygotowaną trasę ?
Automatycznie opracowana informacja o aktualnym stanie tras biegowych i szlaków narciarskich Polsce i Czechach. Strona responsywna, dobrze czytelna na komputrach, smartfonach, iPadach i tabletach. Informacje gromadzone są na podstwie danych z GPS instalowanych na ratrakach. Nieodłączną częścią informacji o aktualnym stanie przygotowania tras, są także informacje o poszczególnych ośrodkach, zaproszenia na planowane imprezy, najbliższy GOPR, centrum informacji, pogoda, restauracje bilestopy.cz/pl .
Czechy i Alpy portal opisujący trasy w formie forum dyskusyjnego.
Portal w języku czeskim, prowadzony w sposób zbliżony do forum dyskusyjnego. Czechy i Alpy. Narciarze biegowi przemierzają trasy narciarstwa biegowego, opisują ich stan tras, udzielają praktycznych informacji o rodzaju śniegu, jego grubości na trasie, zalecenia co do sposobu smarowania nart. Informacje podzielone są poszczególne regiony Czech, te zaś jeszcze na poszczególne trasy i rejony. Izery, Karkonosze, Rudawy, Jesionki, Beskidy, Góry Orlickie.
Są też informacje z Alp w podziale na poszczególne kraje alpejskie.
kamzasnehem.cz Facebook kamzasnehem.cz
Nabiegowkach.pl - portal narciarstwo biegowe!
Nabiegowkach.pl - portal poświęcony narciarstwu biegowemu!
Aby przeglądać dyskusję na forum nie jest wymagana rejestracja, aby dodawać posty należy się zarejestrować. Szczególnie polecamy zakładki poświęcone miejscom na biegówki: > Trasy > Wspólne wyjazdy > Facebook
mapy.cz pożyteczne mapy dla narciarza biegowego i turysty.
Mapy.cz pożyteczne mapy dla narciarza biegowego i turysty.
Mapy.cz podobne są do map Google, mają jednak znakomicie rozbudowaną informację o szlakach turystycznych, trasach biegowych, terenach narciarskich, bazie noclegowej i gastronomicznej, oraz o komunikacji publicznej. Obejmują nie tylko Czechy, ale praktycznie całą Europę. Można korzystać z nich planując trasę trasę na komputerze, ale także całkowicie bezpłatnie pobrać wybraną mapę na urządzenie mobilne i używać offline.
Możemy wybrać rodzaj mapy: podstawowa, turystyczna, zimowa, fotograficzna, komunikacyjna i cieniowana (przydatna w górach). Na mapie możemy zaplanować trasę narciarstwa biegowego. pieszą, rowerową oraz kajakową. Zapisaną trasę można zapisać w formie zakładki na mapie, przesłać mailem oraz zapisać w formacie GPX i KML i korzystać na trasie z nawigacji głosowej. Na terenie Czech możemy również wybrać za pomocą mapy połączenia autobusowe lub kolejowe na wybranej trasie. mapy,cz
Czechy i Alpy portal opisujący trasy w formie forum dyskusyjnego.
Portal w języku czeskim, prowadzony w sposób zbliżony do forum dyskusyjnego. Czechy i Alpy. Narciarze biegowi przemierzają trasy narciarstwa biegowego, opisują ich stan tras, udzielają praktycznych informacji o rodzaju śniegu, jego grubości na trasie, zalecenia co do sposobu smarowania nart. Informacje podzielone są poszczególne regiony Czech, te zaś jeszcze na poszczególne trasy i rejony. Izery, Karkonosze, Rudawy, Jesionki, Beskidy, Góry Orlickie.
Są też informacje z Alp w podziale na poszczególne kraje alpejskie.
kamzasnehem.cz Facebook kamzasnehem.cz
Biegówki pod Tatrami - strona pasjonatów biegówek
Strona prowadzona przez pasjonatów narciarstwa biegowego i backcountry Łucję i Łukasza. Opisy tras biegowych pod Tatrami nie tylko po polskiej, także po słowackiej stronie. Każdy opis zakończony jest recenzją.Trasy biegowe: Ząb, Kościelisko – trasa biegowa Ośrodka Biathlonowego w Kirach, oraz na Chotarzu. Trasy biegowe: na Turbacz - w tym najpiękniejsza na Podhalu trasa z Obidowej. Białka Tatrzańska - trasy biegowe Kotelnica Białczańska-Jankulakowski Wierch - jedne z najbardziej profesjonalnych tras na Podhalu. Sztucznie śnieżone i oświetlone po zmroku. Oddzielnie opisane są trasy backcountry; Turbacz przez Dolinę Lepietnicy, Gorczkowa przez Myślenickie Turnie, Kalatówki Hala Kondratowa, Hala Gąsienicowa z Brzezin, Dolina Kościeliska, Dolina Chochołowska. Ponadto kompendium wiedzy o narciarstwie backcountry. Opisy tras backcountry, fotorelacje z w wycieczek i publicystyka o Podtatrzu. biegowkipodtatrami.pl
Znajdziemy tu także komendium wiedzy na temat narty backcountry oraz rezenzję znakomitych butów backcountry Alpina Alaska.
Czechy i Alpy portal opisujący trasy w formie forum dyskusyjnego.
Portal w języku czeskim, prowadzony w sposób zbliżony do forum dyskusyjnego. Czechy i Alpy. Narciarze biegowi przemierzają trasy narciarstwa biegowego, opisują ich stan tras, udzielają praktycznych informacji o rodzaju śniegu, jego grubości na trasie, zalecenia co do sposobu smarowania nart. Informacje podzielone są poszczególne regiony Czech, te zaś jeszcze na poszczególne trasy i rejony. Izery, Karkonosze, Rudawy, Jesionki, Beskidy, Góry Orlickie.
Są też informacje z Alp w podziale na poszczególne kraje alpejskie.
kamzasnehem.cz Facebook kamzasnehem.cz
Słowacja Beskidy i Jaworniki Beskidzko-Jawornicka Magistrala Biegowa
Magistralę Biegową - Beskydsko-Javornícka Lyžiarska Bežecká Magistrála. Facebook Beskydsko-Javornícka lyžiarska bežecká magistrála Trasy Beskydsko - Javorníckej magistrály link , Mapka do ściągnięcia link
Informacje o magistrali:
http://www.zilinskazupa.sk/nas-kraj/krasy-zaujimavosti-kraja/lyziarska-turistika/beskydsko-javornicka-lyziarska-bezecka-magistrala/
Słowacja Tatry
Słowacja choć ma wiele gór, nie jest jednak tak atrakcyjnym miejscem dla biegaczy jak Czechy. Nie znaczy, że na Słowacji nie można pobiegać lub powędrować na nartach biegowych. Tereny gdzie można uprawiać narciarstwo biegowe są na Słowacji z regułu bardziej atrakcyjne niż w polskich Karpatach. Nie bez znaczenia jest bliskość z Polski, niektóre trasy biegowe położone są tuż za polską granicą inne w odległości nie większej niż 50 km.
Na biegówki na Słowacji można polecić Szczyrbskie Jezioro, Skalka Kremnica, Chopok, Slovensky Raj oraz trasę biegową prowadzącą przez Beskidy i Jaworniki.
Informacje o trasach biegowych na można znaleźć www.nabezky.sk, www.bezkar.sk, www.bielastopa.sk. Forum dyskusyjne www.nabezky.sk jest płatne 1 lub 6 € zależnie od wybranej opcji.
Szczyrbskie Jezioro - Štrbské Pleso
6 pętli biegowych, z naturalnym i sztucznym naśnieżaniem i oświetleniem. abl.sk/zima/trate, Facebook www.facebook.com/bezkystrbskepleso. Ponadto trasy Tatranská Štrba – Štrbské Pleso (3,92 km, początek 1313 m npm, koniec 960 m npm) oraz pętla Tatranská Štrba - Švorcov kút (2.0 km średnio 950 m npm.)
Tatranská Lomnica, Starý Smokovec, Veľká Lomnica - Golfový rezort Black Stork – krótka informacja o wszystkich trasach http://regiontatry.sk/sk/aktivity/lyzovanie/bezecke-lyzovanie, a ponadto Veľká Lomnica www.velkalomnica.sk/bezecke-trate/
Nizkie Tatry Chopok - Jasna.
Chopok – Jasna znany ośrodek narciarski położony po północnej stronie Niskich Tatr. Ośrodek narciarski ma ponad 25 koleji linowych i wyciągów narciarskich po połnocnej i południowej stronnie Chopoka. Ośrodek oferuje również możliwość do uprawiania narciarstwa biegowego. W ośrodkach Lúčky i Jasná - Tri Vody trasa niaciarstwa biegowego utrzymywana ratrakiem. Istnieją 2 pętle o łącznej długości około 11 km dla klasyka i łyżwy, ale ich jakość zależy od wystarczającej ilości naturalnego śniegu. Trasy do narciarstwa biegowego są oznaczone.
Pierwszy pętla znajduje się w ośrodku Lúčka, zaczynając od Chata Lúčky, o długości około 5 km, trudność turystyczną i rekreacyjną.
Drugi pętla znajduje się w osadzie Tri Vody za Hotelem Liptov, w pobliżu J. Sverm sanatorium (zotavovovna). Pętla ma ok. 6 km na poziom zawodniczy
Skalka -Kremnica
Skalka Kremnica www.skalkaarena.sk/lyzovanie/bezecke-lyzovanie Ośrodek położony jest w pobliżu zabytkowego miasta Kremnica, którego zamożność wynikała z kopalni złota i srebra, oferuje 138 km tras biegowych. Ośrodek narciarstwa biegowego powiązany jest z terenami narciarstwa zjazdowego Arena Skalka dysponującego 1 koleją linową, 5 wyciągów narciarskich, 8 tras zjazdowych, dług. 5,81 km. 1050-1252 m npm
Mapy tras, profile, warunki śniegowe i informacje o stanie utrzymania www.bielastopa.sk/trate
Austria region Schladming-Dachstein 412 km tras biegowych
Ramsau am Dachstein miejscowość położona w regionie Schladming-Dachstein - austriacka stolica narciarstwa biegowego, jeden z najlepszych ośrodków w Alpach, sieć tras biegowych w całym regionie 412 km.
Region Schladming-Dachstein chlubi się najwyższej klasy siecią narciarskich tras biegowych o rożnym stopnu trudności. Przepiękne krajobrazy i doskonałe przygotowane trasy sprawiają, że bieganie u stóp Dachsteinu stanowi niezwykłą przyjemność. Ramsau am Dachstein było gospodarzem Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym w 1999 roku. Sieć tras biegowych liczy w 220 km na poziomie 1100 do 2700 m npm.
Region Schladming-Dachstein długość tras w regionie 412 km, w tym klasyczne 327 km, łyżwowe 164 km. Trasy biegowe w dolinie: Schladming , Haus-Aich-Gössenberg, Gröbmingerland, Park Krajobrazowy Sölktäler, Öblarn-Niederöblarn, Grimming-Donnersbachtal.
Górskie trasy biegowe: lodowiec Dachstein.
Biegowe eldorado Ramsau am Dachstein długość tras biegowych w Ramsau am Dachstein łącznie 220 km w tym klasyczne 130 km, łyżwowe 70 km.
Interaktywna mapa 49 tras narciarstwa biegowego, dokładne opisy poszczególnych tras z wykresami profilu, informacją o stanie, oraz o sposobie dojazdu i rozkladem jazdy autobusów. Wiele tras dostępnych jest transportem publicznym. https://www.schladming-dachstein.at/pl/czynny-wypoczynek/zima/narciarstwo-biegowe
Włochy - Południowy Tyrol
Jeżeli wybieramy się na biegówki w gronie osób, z których jedni zamierzają uprawiać narciarstwo zjazdowe, a inni mają ochotę na biegówki, warto wybrać miejsce, gdzie da się połączyć narty biegowe z narciarstwem zjazdowym. Położony w północnych Włoszech Tyrol Południowy, zwanym przez mieszkających tam Tyrolczyków Südtirol a przez Włochów Górną Adygą jest znakomitym miejscem, gdzie można połączyć narciarstwo biegowe z narciarstwem zjazdowym. Narciarstwo biegowe w Południowym Tyrolu to 1800 kilometrów przygotowanych tras. Wiele z nich należy do związku Dolomiti Nordicski, największej biegowej karuzeli w Europie. Rozmaitość tras tworzących ten narciarski raj pozwala dobrać je do oczekiwań i umiejętności. Znajdą się tu łatwe rodzinne trasy, wysokogórskie ze spektakularnym widokiem, a nawet takie oświetlone po zmierzchu. Jest w czym wybierać! Więcej www.sudtirol.info
Dolomiti NordicSki Włochy/Austria
Marzenie o narciarstwie biegowym się spełni ...
Dolomiti Nordicski to największy w Europie ośrodek narciarstwa biegowego ponad 1300 km tras w 12 regionach, w samym sercu Dolomitów z jednolitym systemem karnetów za korzystanie z tras. To także sieć hoteli, apartamentów i kwater, których usługa skierowana jest do biegaczy. Można nocować w jednym miejscu i odwiedzać poszczególne obszary korzystając z transportu publicznego Oferowane są także specjalne pakiety dla biegaczy, pokonujemy trasę, każdy nocleg spędzamy w kolejnej miejscowości, a nasze bagaże przewożone są do kolejnego punktu na trasie.
Do pobrania nawigacja GPS dla wszystkich tras.
Dolomiti NordicSki podzielony jest na 12 obszarów, 11 we Włoszech i jeden w Austrii w Tyrolu Wschodnim. 1) Alta Badia, 2) Antholzertal, 3) Gsieser Tal-Welsberg-Taisten, 4) 3 Zinnen Dolomites, 5) Osttirol, 6) Comelico Sappada, 7) Cortina d'Ampezzo, 8) Auronzo-Misurina-Lorenzago, 9) Tauferer Ahrntal, 10) Seiser Alm – Gröden, 11) Forni di Sopra, 12) San Vigilio i San Martin - Dolomites
Wstęp na trasy jest płatny: bilet jednodniowy na określoną trasę € 6 lub na dowolną € 8 . 7-dniowy na określony obszar € 30. lub na dowolny € 35. Cały sezon na określony obszar € 70 lub na dowolny € 90.
https://www.dolomitinordicski.com/en
Dolomiti NordicSki pakiety dla biegaczy
Specjalna oferta w od stycznia 2019 dla narciarzy biegowych w Wschodnim i Południowym Tyrolu: "Trans Dolomiti" to nowa usługa która łączy punkty startowe w Dolomitach obszarów Osttirol i Alta Pusteria / Hochpustertal w Południowym Tyrolu. Pod koniec bieżącego etapu bagaż czeka już w pokoju hotelowym, a uczestnik imprezy pokonuje dystans na nartach. Dostępne są dwa pakiety 4 noclegi i 7 noclegów
4 noclegi /5 dni 130 km na nartach biegowych
Trans Dolomiti Package 2019 „cross-country skiing through the Dolomites World Natural Heritage“ 4 noclegi / 5 dni, śniadanie i obiadokolacja . Start z Austrii 2 noclegi w Tiroler Gailtal / Lesachtal valley, 2 noclegi Dobbiaco /Toblach i powrót do punktu startowego w Austrii.
7 noclegów / 8 dni
Trans Dolomiti Package 2019 „cross-country skiing through the Dolomites World Natural Heritage“ 7 noclegów / 8 dni, śniadanie i obiadokolacja . Start z Austrii 3 noclegi w Tiroler Gailtal, 2 noclegi Sesto/ Sexten, 2 noclegi w Toblach / Dobbiaco i powrót do punktu startowego w Austrii.
Informacje, ceny i rezerwacje https://www.dolomitinordicski.com/en/packages.html
Austria region Schladming-Dachstein 412 km tras biegowych
Ramsau am Dachstein miejscowość położona w regionie Schladming-Dachstein - austriacka stolica narciarstwa biegowego, jeden z najlepszych ośrodków w Alpach, sieć tras biegowych w całym regionie 412 km.
Region Schladming-Dachstein chlubi się najwyższej klasy siecią narciarskich tras biegowych o rożnym stopnu trudności. Przepiękne krajobrazy i doskonałe przygotowane trasy sprawiają, że bieganie u stóp Dachsteinu stanowi niezwykłą przyjemność. Ramsau am Dachstein było gospodarzem Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym w 1999 roku. Sieć tras biegowych liczy w 220 km na poziomie 1100 do 2700 m npm.
Region Schladming-Dachstein długość tras w regionie 412 km, w tym klasyczne 327 km, łyżwowe 164 km. Trasy biegowe w dolinie: Schladming , Haus-Aich-Gössenberg, Gröbmingerland, Park Krajobrazowy Sölktäler, Öblarn-Niederöblarn, Grimming-Donnersbachtal.
Górskie trasy biegowe: lodowiec Dachstein.
Biegowe eldorado Ramsau am Dachstein długość tras biegowych w Ramsau am Dachstein łącznie 220 km w tym klasyczne 130 km, łyżwowe 70 km.
Pod tym linkiem znajdą Państwo interaktywną mapę tras narciarstwa biegowego, listę 49 tras dokładne opisy poszczególnych tras z wykresami profilu trasy, informacją o stanie, informacją o sposobie dojazdu i rozkladem jazdy autobusów. Wiele tras dostępnych jest transportem publicznym. https://www.schladming-dachstein.at/pl/czynny-wypoczynek/zima/narciarstwo-biegowe
Karkonosze czeskie - raj narciarstwa biegowego
"Karkonosze - raj narciarstwa biegowego” to sieć narciarskich tras biegowych, oplatająca całe Karkonosze. Od 2000 roku, dzięki współpracy kompleksów narciarskich, klubów i karkonoskich gmin, przygotowywane są i regularnie utrzymywane narciarskie trasy biegowe. Trasy są dobrze utrzymane i prowadzą przez piękne przyrodniczo obszary.
Przez całe Karkonosze, od Harrachova aż do Žacléřa, prowadzi osiowa, Karkonoska Magistrala o długości 71 km. Od niej odchodzi ponad 500 km tras i pętli o charakterze lokalnym. Trasy biegowe ze wspaniałymi widokami na Karkonosze znaleźć można nie tylko w centralnej, górskiej części Karkonoszy, ale też w rejonach podgórskich. Zaprowadzą Państwa w piękne, często mniej uczęszczane i nie do końca jeszcze odkryte przez turystów miejsca gór.
Trasy oznakowane są tablicami z opisem, odległościami do węzłowych punktów oraz mapkami. Odcinki dla zaawansowanych oznaczone kolorem niebieskim, dla amatorów zielonym. Magistrala oznakowana jest na czerwono. Portal krkonose.eu/pl/bezky zawiera opis tras, mapę jej aktualnego utrzymanie, kamery internetowe, komunikaty o grubości pokrywy śnieżniej, oraz informacje o kursowaniu kolejek linowych i cyklobusów, te informacje mogą okazać się także przydatne, bo często zdarza się, że bieg zaczynamy lub kończymy przy ośrodkach narciarstwa zjazdowego.
Austria region Schladming-Dachstein 412 km tras biegowych
Ramsau am Dachstein miejscowość położona w regionie Schladming-Dachstein - austriacka stolica narciarstwa biegowego, jeden z najlepszych ośrodków w Alpach, sieć tras biegowych w całym regionie 412 km.
Region Schladming-Dachstein chlubi się najwyższej klasy siecią narciarskich tras biegowych o rożnym stopnu trudności. Przepiękne krajobrazy i doskonałe przygotowane trasy sprawiają, że bieganie u stóp Dachsteinu stanowi niezwykłą przyjemność. Ramsau am Dachstein było gospodarzem Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym w 1999 roku. Sieć tras biegowych liczy w 220 km na poziomie 1100 do 2700 m npm.
Region Schladming-Dachstein długość tras w regionie 412 km, w tym klasyczne 327 km, łyżwowe 164 km. Trasy biegowe w dolinie: Schladming , Haus-Aich-Gössenberg, Gröbmingerland, Park Krajobrazowy Sölktäler, Öblarn-Niederöblarn, Grimming-Donnersbachtal.
Górskie trasy biegowe: lodowiec Dachstein.
Biegowe eldorado Ramsau am Dachstein długość tras biegowych w Ramsau am Dachstein łącznie 220 km w tym klasyczne 130 km, łyżwowe 70 km.
Pod tym linkiem znajdą Państwo interaktywną mapę tras narciarstwa biegowego, listę 49 tras dokładne opisy poszczególnych tras z wykresami profilu trasy, informacją o stanie, informacją o sposobie dojazdu i rozkladem jazdy autobusów. Wiele tras dostępnych jest transportem publicznym. https://www.schladming-dachstein.at/pl/czynny-wypoczynek/zima/narciarstwo-biegowe
Karkonosze czeskie - raj narciarstwa biegowego
"Karkonosze - raj narciarstwa biegowego” to sieć narciarskich tras biegowych, oplatająca całe Karkonosze. Od 2000 roku, dzięki współpracy kompleksów narciarskich, klubów i karkonoskich gmin, przygotowywane są i regularnie utrzymywane narciarskie trasy biegowe. Trasy są dobrze utrzymane i prowadzą przez piękne przyrodniczo obszary.
Przez całe Karkonosze, od Harrachova aż do Žacléřa, prowadzi osiowa, Karkonoska Magistrala o długości 71 km. Od niej odchodzi ponad 500 km tras i pętli o charakterze lokalnym. Trasy biegowe ze wspaniałymi widokami na Karkonosze znaleźć można nie tylko w centralnej, górskiej części Karkonoszy, ale też w rejonach podgórskich. Zaprowadzą Państwa w piękne, często mniej uczęszczane i nie do końca jeszcze odkryte przez turystów miejsca gór.
Trasy oznakowane są tablicami z opisem, odległościami do węzłowych punktów oraz mapkami. Odcinki dla zaawansowanych oznaczone kolorem niebieskim, dla amatorów zielonym. Magistrala oznakowana jest na czerwono. Portal krkonose.eu/pl/bezky zawiera opis tras, mapę jej aktualnego utrzymanie, kamery internetowe, komunikaty o grubości pokrywy śnieżniej, oraz informacje o kursowaniu kolejek linowych i cyklobusów, te informacje mogą okazać się także przydatne, bo często zdarza się, że bieg zaczynamy lub kończymy przy ośrodkach narciarstwa zjazdowego.